Datum | Fri. 19/5 till sat. 20/5 |
Förbund | Svenska Danssportförbundet |
Arrangör | Candanza Dansförening |
Ort | Skövde |
Tävlingsform | Svenskt mästerskap |
Anmäl.avg | 350 SEK |
35+ | Vuxen | Junior | |
Bugg | M | M | M |
Dubbelbugg | M | M | |
Rock'n'Roll | M | M | |
Boogie Woogie | M | M | M |
Lindy Hop | M | M |
Från tävlande | Sön | 2023-04-09 | Anmälan från tävlande till den egna klubben/skolan |
Till arrangör | Sön | 2023-04-16 | Anmälan från klubbens/skolans tävlingsansvariga |
Efteranmälan | Ej angett | Efteranmälan från klubbens/skolans tävlingsansvariga |
SM i Bugg, Dubbelbugg, Boogie Woogie, Lindy Hop samt Rock n Roll kommer att avgöras i Skövde 19-20 maj.
Uttagningarna l-kommer att avgöras på fredagen och invigning, kvartsfinaler. semifinaler och finaler går av stapeln på lördagen.
Klasser som kommer att ha Uttagningar är BUGG SM samt 35SM. SM uttagningarna kommer att starta kl 16.00 på fredagen.
På dagen på fredagen från ca 11-12 tiden fram till ca 15.00 kommer Billingebuggen att avgöras.
För att få tävla på BRR SM krävs att man som par/trio gjort tre tävlingar i högre klass än R. Tävlingar som genomförts eller ITG:ats mellan mellan 16 April 2022 och 15 April 2023 får räknas. SM arrangeras i åldersgrupperna Junior, Vuxen och 35+, se reglementet för vad som gäller för andra åldersgruppers deltagande.
I följande grenar och åldrar får par/trior i C-klass eller högre deltaga:
- Bugg Ungdom & Junior
- Boogie Woogie Ungdom & Junior
- Dubbelbugg Ungdom & Junior & Vuxen
- Lindy Hop Ungdom & Junior & Vuxen
- Rock'n'Roll Ungdom & Junior & Vuxen
Om man tänker delta i en annan åldersgrupp än där man normalt tävlar krävs att man är klassad i samma regelgrupp som B-klass i den åldersgrupp man tänker delta i. T.ex för tävlande i Grand Senior som tänker deltaga i 35+ SM gäller att de skall ha gjort minst en tävling i lägst RG3 (som är regelgruppen för 35B), dvs. BGA.
VO BRR har beslutat att även ungdomspar/trior i C-klass får tävla på JSM 2023
VO BRR har också beslutat att göra en särskild satsning på Lindy Hop under 2022 och 2023 och därför kan tävlande i Lindy Hop anmäla sig till SM2023 med endast en tävling i tidsintervallet.
Endast tävlingar på plats räknas, t.ex webbsända eller inspelade tävlingar räknas t.ex inte. Inte heller testtävlingar räknas.
2 lagledare och 1 tränare har möjlighet att gå in med deltagarna och representera sin förening.